Aktualności

Co to jest antyk i jak go rozpoznać?

Zabytkowe przedmioty, które zachwycają kolekcjonerów i miłośników piękna, to nie tylko wyraz minionych epok, ale także ponadczasowa estetyka, która sprawdza się nawet w najbardziej wysublimowanych i nietuzinkowych aranżacjach wnętrz. Antyki w Europie od wieków stanowią przedmiot pożądania i symbol luksusu. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze antyków. 

Co to jest antyk?

Najlepiej odpowiedzieć na to pytanie, odnosząc się do konkretnych przykładów. W ten sposób można bardziej adekwatnie wyrazić głębie i unikatowość tych niecodziennych przedmiotów – ponieważ co do samej definicji, ta (skrótowo) odnosi się jedynie do cech formalnych. 

Wedle niej antyk to stary, zabytkowy przedmiot. Kto sprzedaje antyki? Zazwyczaj są to wyspecjalizowani handlarze, domy aukcyjne oraz kolekcjonerzy. Definicję należałoby dodatkowo uzupełnić, zwracając uwagę na wartość historyczną, artystyczną lub kolekcjonerską. 

Przyjęło się też, że w kontekście mebli, antyk oznacza przedmiot, który ma co najmniej 100 lat i charakteryzuje się odpowiednio wysoką jakością oraz wykonaniem odzwierciedlającym określony styl i epokę. 

Takie meble mogły zostać wykonane na przykład z odpowiedniego drewna i zostać wzbogacone o ręczne zdobienia, odpowiadające ramom czasowym danego okresu – tak jak w przypadku niemieckiego kredensu z lat 1915-1930, wykonanego z ciemnego drewna dębowego. Inny przykład to włoski kredens wykonany w stylu Art Déco, mający sygnaturę wykonawcy, uchwyty ze szkła Murano. 

O tym jak wygląda antyk może też świadczyć empirowy francuski zegar kominkowy wykonany z marmuru i złoconego brązu. Różnorodność stylów, łączy się z finezją wykonania, przez co niezależnie od preferencji, można znaleźć przedmiot bliski sercu.

Po czym rozpoznać, czy dany przedmiot jest antykiem?

Należy zwrócić uwagę na wiek, jednak ten nie zawsze jest łatwy, czy w ogóle możliwy do ustalenia bez odpowiednich badań, zwłaszcza gdy przedmiot był restaurowany. 

Gdzie kupić antyki, które pozwolą możliwie dość dokładnie oszacować rok powstania? Na przykład na renomowanych giełdach staroci, w antykwariatach czy domach aukcyjnych. Warto też zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonany jest dany przedmiot. 

Meble sprzed 100 lat były zazwyczaj wykonywane z naturalnych, ciężkich i twardych gatunków drewna, takich, chociażby jak dąb. Co do metali, stare meble mogą zawierać elementy z mosiądzu, miedzi, żelaza lub brązu. W kontekście technik wykonania, pamiętaj o tym, że większość antycznych mebli była tworzona ręcznie, a nie maszynowo. 

Po czym jeszcze rozpoznać antyk? Przejawia się to w detalach, takich jak ręczne rzeźbienie, intarsje, czy nawet w śladach pozostałych przed wprowadzeniem nowoczesnych technik produkcji. Przydatne może być też zwrócenie uwagi na charakterystyczne sposoby łączenia elementów w danych okresach.

Antyk można rozpoznać także po stylu. Meble reprezentujące określony styl historyczny, np. klasycyzm, biedermeier, art déco, secesję, znacząco różnią się od siebie. 

Meble z określonych epok mają charakterystyczne cechy, jak np. zaokrąglone formy w okresie rokoka, ciężkość i symetrię w stylu klasycyzmu czy proste, geometryczne formy w stylu art déco. Przydatne okaże się również zwrócenie uwagi na podpis artysty lub twórcy wykonującego dany przedmiot, a także ewentualne oznaczenia fabryczne. 

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że prawidłowa ocena danego przedmiotu i kwalifikacja go jako antyk to domena ekspertów, którzy zaświadczają o pochodzeniu i wartości danego przedmiotu. 

Antyki a przedmioty z konkretnych epok, czyli co sprawia, że przedmiot staje się kosztowny?

Cechy, po których rozpoznaje się antyk, są bezpośrednio związane także z ich wartością, jednak zanim zostanę one przytoczone, należy pamiętać, że niezależnie od pozostałych cech przedmioty związane z wyjątkowymi okresami w historii, miejscami, czy też wydarzeniami. Czy antyki mają wartość? Zdecydowanie tak, a ich cena zależy od wielu czynników. 

Antyk w oryginalnym stanie będzie co do zasady wart więcej niż przedmiot, który został odrestaurowany. Oryginalne tapicerki, okucia, szkło i inne detale wpływają na wartość przedmiotu. Istotny jest też stan przedmiotu, w jakim został zachowany oraz styl i epoka. 

Na wartość wpłynie potwierdzone autorstwo wykonawcy danego przedmiotu, czy też bardziej szczegółowa dokumentacja potwierdzająca autentyczność dzieła. Sprzedaż antyków to dochodowy biznes, ponieważ istotnie na ich wartość wpływają także trendy kolekcjonerskie i zapotrzebowanie rynku.

Gdzie można odnowić antyk?

Targi antyków są miejscem, gdzie nie tylko można znaleźć wyjątkowe przedmioty, spotkać się uznanymi kolekcjonerami i sprzedawcami, ale również istnieje możliwość odnowienia zabytków – jeśli szukasz takich fachowców, odwiedź Warszawskie Targi Antyków na Broniszach. 

Na odpowiednich stanowiskach można znaleźć profesjonalne, eksperckie usługi z zakresu renowacji stary, a także zniszczonych przedmiotów. To wyjątkowa okazja, żeby spotkać się ze sprzedawcami i kolekcjonerami z różnych stron świata, a także zadbać o swoje dotychczasowe nabytki.