Aktualności

Handel antykami. Jak zacząć?

Nie ma gotowej recepty, czy metody jak zacząć handel antykami. Jest to umiejętność, którą nabywa się latami. Tak jak w każdej dziedzinie ważna jest znajomość materii, którą chcemy się profesjonalnie zajmować.

Należy jednak zaznaczyć, że sprzedawca antyków to nie historyk sztuki, oprócz znajomości przedmiotów, które sprzedaje, musi również mieć wiedzę o rynku. Wiedzieć co się sprzedaje, w jakiej cenie przedmiot warto kupić, żeby go później z zyskiem odsprzedać, gdzie można przedmiot kupić, u kogo naprawić itd. 

Rozmawiając z ludźmi, którzy się tym zajmują zawodowo znamienne jest, że niemalże wszyscy zaczynali tak samo. Od zainteresowań, hobby, od pospolitego zbieractwa. Powoli gromadzili zbiory, a wraz z nimi wiedzę o przedmiotach. Wymieniali lub sprzedawali przedmioty, które im się dublowały lub były bardziej pospolite, kupowali inne. Niemalże niezauważalnie hobby zamieniło się w sposób na życie.

Jakie kroki podjąć przed rozpoczęciem handlu antykami?

Jeżeli macie za sobą etap hobby, posiadacie wiedzę, która pozwala Wam w sposób fachowy ocenić wartość przedmiotu, nie muzealną, ale rynkową, macie kapitał na początek to jesteście gotowi, żeby zacząć handel antykami. Pisząc o handlu antykami zaznaczam, że Poradnik dotyczy sprzedaży przedmiotów użytkowych, do wystroju wnętrz, a nie dzieł sztuki, których sprzedaż jest nie tylko obwarowana przepisami prawa, ale również wymaga ogromnego budżetu.

Pierwszym i najważniejszym etapem przy handlu antykami jest wybór właściwego miejsca sprzedaży Dla początkujących sprzedawców idealne są tzw. giełdy staroci. Koszty miejsca handlowego są stosunkowo niewielkie w porównaniu do lokalizacji w tzw. mieście. Giełdy gwarantują dużą liczbę klientów poszukujących antyków, to również dobre miejsce, żeby poznać rynek, rozpatrzyć się w cenach, ofercie itd.

W Polsce największe targi antyków odbywają się w Broniszach, pod Warszawą. To udany mix giełdy staroci, z jej wszystkimi wadami i zaletami z galerią handlową.

W Broniszach sprzedaje kilkudziesięciu sprzedawców, gwarantuje to szeroki przekrój asortymentu i konkurencję cenową między sprzedawcami, a jednocześnie wszystko odbywa się pod dachem, przedmioty zostają w tygodniu w magazynie, co w wypadku antyków jest istotne ze względu na fakt, iż łatwo ulegają zniszczeniu.

W Polsce nie ma większej giełdy antyków gdzie można kupić stare zegary, antyczne meble, starą porcelanę i starą biżuterię.

Zdecydowaną przewagą targów staroci w Broniszach jest fakt, iż targi odbywają się regularnie, w każdą sobotę i niedzielę. Każdy ze sprzedawców ma również swoje konto na stronie internetowej gdzie może prezentować ofertę.

Warszawskie Targi Antyków oprócz miejsca handlowego, magazynu, dostępu do prądu, pomieszczeń socjalnych oferują parkingi, a także promocję miejsca odbywania Targów.

W żadnym innym miejscu początkujący sprzedawca nie dostanie „na start” podobnych warunków w podobnej cenie.

Gdzie szukać wartościowych antyków i jak je kupować?

W świecie, w którym nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu odpowiedź nasuwa się sama. Research różnych platform sprzedażowych jest konieczny. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość porównania ceny i możliwość zobaczenia wielu ofert w stosunkowo, krótkim czasie. Wadą jest fakt, iż kupowanie „ze zdjęcia” zawsze niesie ze sobą spore ryzyko. Nigdy nie ma pewności, że antyk nie ma ukrytych wad, albo wygląda inaczej niż na zdjęciu.

Drugim naturalnym kierunkiem są giełdy antyków i staroci. Pasjonaci uwielbiają zakupy, tą nadzieję, że uda się kupić coś wartościowego. W rozmowach z handlarzami często się słyszy, że są „chorzy na zakupy” i, ze większą radość sprawia im udany zakup niż sprzedaż. Co zresztą zawsze jest powiązane bo dobry sprzedawca przy udanym zakupie już wie, że sprzedaż będzie łatwa. 

W Polsce jest bardzo trudno kupić ciekawe antyki (mówimy tutaj o przedmiotach użytkowych), w dobrej cenie. Zawodowi handlarze jeżdżą po nie do zachodniej Europy. Najpopularniejsze kierunki to: Francja, Niemcy, Skandynawia, Włochy.

Z przyczyn historycznych przedmiotów jest tam zdecydowanie więcej niż w Polsce, a ceny ciągle przystępne.

Między bzdury należy włożyć opowieści o przedmiotach znalezionych na strychach czy śmietnikach. W latach 90, kiedy Polacy zachłysnęli się nowoczesnością można było w Polsce kupić coś za bezcen. Teraz to raczej niemożliwe. 

Kupując antyki należy się jednak nastawić na życie w ciągłych rozjazdach. Od giełdy do giełdy, spanie w hotelach, tysiące kilometrów w samochodzie i tym podobne niewygody. 

Jakie formalności prawne należy spełnić, handlując antykami?

Regularna sprzedaż antyków, jak każda handlowa działalność zarobkowa wymaga prowadzenia działalności gospodarczej oraz spełniania wszystkich formalności z tym związanych.

Sprzedając czy kupując antyki napotkamy jednak na trudności obce w innych dziedzinach handlu. Kupujemy często przedmioty używane, od osób fizycznych, które nie wystawiają rachunków, faktur itp. 

Jak skutecznie sprzedawać antyki i docierać do klientów?

Jak w każdym biznesie tak i w handlu z antykami praca z klientami, poznanie ich preferencji wyrobienie sobie marki jest szczególnie ważne. Media społecznościowe, Internet dają nam nieograniczone możliwości prezentacji oferty klientom, nawiązywanie relacji i znajomości.

Jednak pierwsze kroki, zyskanie zaufania musi zostać rozpoczęte podczas bezpośrednich kontaktów. Nie ma lepszego miejsca na rozpoczęcie handlu antykami niż Warszawskie Targi Antyków. To nie tylko najlepsze miejsce do handlu starociami, ale też giełda wiedzy, która pozwala na zyskanie doświadczeń niedostępnych gdzie indziej.