Aktualności

Jak odnowić stary fotel w kilku krokach?

Jak odnowić stary fotel w kilku krokach?

Renowację starego fotela powinno się wykonywać ręcznie. Nie jest to czynność łatwa i powinien ją zrobić doświadczony tapicer. Ale za to może dać staremu meblowi nowe życie, a nam sprawić wiele przyjemności i satysfakcji. Oto opis kroków, które warto podjąć, aby skutecznie odnowić fotel.

 

Rozkręcenie starego fotela Renowacja starego fotela – instrukcja

Pierwszym krokiem w renowacji starego fotela jest sprawdzenie stanu technicznego. Co należy w nim naprawić lub odświeżyć. Należy szczególnie zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji, uszkodzenia drewna, stan tapicerki (przetarcia, plamy, pleśń), sprężyny i inne elementy wewnętrzne.

Po określeniu stanu fotela należy przystąpić do demontażu. W pierwszej kolejności zdejmujemy tapicerkę. Przy starych fotelach wskazane jest zdemontowanie wszystkiego oprócz sprężyn.  Zdejmujemy siedzisko, oparcie i podłokietniki. Przy pomocy odpowiednich narzędzi (np.: śrubokrętów, mini łapek do gwoździ, dłuta) odkręć elementy, które trzymają te części.

W zależności od rodzaju fotela i jego wieku będą nam potrzebne: sprężyny, o ile były i stare są uszkodzone, nową gąbkę lub deski, nowe pasy, trawy morskie i włosie końskie oraz materiały pokryciowe.

Drewnianą konstrukcję fotela sklejamy w miejscach obluzowanych, uzupełniamy wszystkie drewniane ubytki ewentualnie forniry. Pamiętamy aby do tej czynności użyć tego samego gatunku drewna co jest wykonany fotel.

Po wykonaniu powyższych czynności należy nałożyć nową warstwę lakieru lub farby ewentualnie politury na drewniane elementy. Służy to ochronie przed uszkodzeniami. Po wyschnięciu całości umieść siedzisko i inne elementy z powrotem na miejscu.

Na przygotowaną i wzmocnioną konstrukcję kładziemy nowy materiał obiciowy. Naciągnij materiał dbając o równomierne rozłożenie napięcia, a następnie przymocuj go do drewnianej ramy przy pomocy zszywek tapicerskich lub pinesek tapicerskich.

Ostatnią czynnością jaką wykonujemy jest dodanie ozdobnych pinesek tapicerskich, taśm ozdobnych lub ozdobnych sznurków tapicerskich.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas odnawiania starego

Po zakończeniu prac warto dokładnie sprawdzić cały fotel, wprowadzić ewentualne poprawki i cieszyć się odnowionym meblem.

Renowacja foteli to czasochłonny, ale satysfakcjonujący proces, który może przynieść wiele radości. Pamiętaj, by poświęcić czas na każdy krok, a efekt końcowy na pewno będzie tego wart!