Są unikalne – ponadczasowe, a jednocześnie świadczące o kulturze, w jakiej powstały. Chociaż są świadkami historii, to ich wartość wynika nie tylko z ducha minionej epoki, ale także kunsztu wykonania, wskazując przy tym na wrażliwość estetyczną, prestiż i dobry smak właścicieli. Główne cechy antyków to wiek, stan zachowania, unikalność, wartość artystyczna i historyczna. Ale to nie wszystko! Kiedy przedmiot jest antykiem?
Ile lat musi mieć antyk, by nazywać go antykiem?
Zgodnie z dość ogólną, ale niezwykle często spotykaną definicją, antyk powinien mieć przynajmniej 100 lat. Jednakże granica ta nie jest kategoryczna i jednoznaczna bowiem sam czas stanowi zaledwie jedno z kryteriów kategoryzacji – o czym szerzej za chwilę.
Ponadto należy zauważyć, iż pojęcie antyku odnosi się do szerokiej gamy mebli, dzieł sztuki oraz innych wartościowych przedmiotów o zróżnicowanym charakterze – stąd konieczna staje się pewna umowność i płynność ram czasowych, przez co zastosowanie jednego kryterium do tak odmiennych i bogatych towarów niekoniecznie znajduje zastosowanie w każdym przypadku. Niemniej, najlepiej zobaczyć to na przykładzie konkretnych antyków.
Biedermeier to styl rozwijany w latach 1815-1848, który niezmiennie cieszy się popularnością wśród miłośników stylowych mebli. W architekturze i wystroju wnętrz styl ten charakteryzuje się pewnym domowym ciepłem i wygodą.
Obecny także w literaturze, muzyce i w ogóle sztuce plasuje się między neoklasycyzmem a romantyzmem. Innym intrygującym przykładem mebli są te wykonane w stylu Empire – kształtującym się w latach 1800-1815. Tutaj dominował wpływ sztuki greckiej i rzymskiej, liczne elementy dekoracyjne łączyły się z symetrią. Antyki w Europie obejmują też na przykład powstałe w latach 20. minionego wieku, francuskie wazony w stylu art déco, wykonane z perteru (cynołów).
Kiedy przedmiot staję się antykiem?
Pierwszym, choć do pewnego stopnia elastycznym, kryterium jest wiek danej rzeczy. Następnie brany jest pod uwagę jej stan – czy ewentualne ślady, które na danym przedmiocie odcisnął czas, wpisują się w – bądź co bądź – restrykcyjne i wysokie wymagania.
Pytanie o to, czy przedmiot jest odpowiednio zachowany, by zyskać miano antyku, wymaga szacunku dla kunsztu dawnych mistrzów. Kiedy kryterium wieku i stanu zachowania zostały spełnione, należy wziąć pod uwagę unikalność – im jest rzadszy, tym cenniejszy. Dotyczy to zarówno dzieł sztuki, jak i przedmiotów niegdyś powszechnie występujących, takich jak porcelana czy zegary.
Kolejne wymagania dotyczą wartości artystycznej i historycznej. Przedmioty wykonane przez uznanych rzemieślników lub dzieła artystów, podobnie jak rzeczy związane z istotnymi wydarzeniami, osobami, czy też miejscami z przeszłości będą miały większą wartość materialną od pozostałych.
Należy zwrócić uwagę na pewne rozróżnienie, między czysto kolekcjonerskim zakupem antyku a antykiem przeznaczonym do usytuowania w salonie, bądź innym eksponowanym miejscu w domu, czy też zakupionym ze względu na własną wrażliwość estetyczną. Dla wielu miłośników zabytkowych mebli, czy też dzieł sztuki, własne preferencje będą górować nad wartością materialną.
Kolejnym istotnym elementem antyków są ich cechy charakterystyczne, takie jak na przykład zdobienia, styl, czy też materiał, z jakiego zostały wykonane – pozwala to przypisać dany przedmiot do właściwej epoki. Absolutnie niezbędne jest również określenie autentyczności danej rzeczy. Pomagają w tym eksperci weryfikujący wiek, metodę produkcji, czy też pochodzenie przedmiotu.
Gdzie kupować antyki?
Biorąc pod uwagę szereg warunków, jakie muszą spełniać antyki, niezbędne jest zwrócenie się tylko ku sprawdzonym sprzedawcom. Kto sprzedaje antyki? Często są to wyspecjalizowani antykwariusze, domy aukcyjne, a także doświadczeni kolekcjonerzy.
Nietuzinkową propozycją dla miłośników zabytkowych mebli, klasycznych dzieł sztuki oraz unikalnych lamp, zegarów i innych dodatków aranżacyjnych, będą targi antyków. Największym w Polsce miejscem tego typu są Warszawskie Targi Antyków.
Na ponad 3500 m2 wystawiają się sprzedawcy z kraju i zza granicy. Sprzedaż antyków odbywa się tam w każdy weekend. Dodatkowo dzięki obecności w internecie, wiele propozycji można oglądać online, zapoznając się przy tym ze skrótowym, aczkolwiek zawierającym najważniejsze informacje, opisem antyku. Jak to wygląda w praktyce?
Niech za przykład posłuży siedzisko do pianina. Z opisu można dowiedzieć się, z jakiego kraju i okresu pochodzi oraz w jakim stylu zostało wykonane, tj. Anglia, druga połowa XIX wieku, styl wiktoriański. Ponadto można poznać gabaryty przedmiotu, imię i nazwisko sprzedającego oraz miejsce, gdzie można zobaczyć mebel na żywo.
Opis jest uzupełniony o numer kontaktowy dla osób zainteresowanych wystawionym przedmiotem. Co istotne podczas Warszawskich Targów Antyków wystawiane są przedmioty przez znanych antykwariuszy, renowatorów antyków, a także kolekcjonerów wiernych zasadom rzetelności handlu antykami.
Inwestując w antyki z tego typu źródeł, można mieć pewność co do ich pochodzenia i stanu. Z kolei dla bardziej zaawansowanych kolekcjonerów, prowadzony jest rejestr oferowanych przedmiotów, co dodatkowo uwiarygadnia to wyjątkowe miejsce zakupów. Słowem – wszystko o antykach można znaleźć właśnie na Warszawskich Targach Antyków. Warto wybrać się osobiście lub zajrzeć na naszą stronę online!