Aktualności

Skarby przeszłości, czyli najbardziej poszukiwane antyki na rynku

Dla jednych zwykłe starocie, dla innych mniejsze lub większe dzieła sztuki o ogromnej wartości. Antyki, bo o nich mowa, od lat pozostają obiektem poszukiwań kolekcjonerów, którzy mogą o nich opowiadać godzinami. Które z przedmiotów pojawiających się w sklepach, na giełdach i na targach z antykami mają największą wartość?

Czym są antyki?

Antyki antykom nierówne i to nawet w kwestii nazewnictwa. Według ustawy z 2004 roku za antyk można uznać przedmiot liczący co najmniej 100 lat. Kolekcjonerzy twierdzą natomiast, że datą graniczną jest II wojna światowa – rzeczy, które zostały wyprodukowane przed jej wybuchem, można więc uważać za antyki. Z kolei antykwariusze przekonują, że antyk to oryginalny przedmiot pochodzący z określonej epoki.

Najbardziej poszukiwane antyki w historii

Bez względu na kwestię nazewnictwa, jedno jest pewne: rzadkie antyki to przedmioty o ogromnej wartości. Niektóre z nich są szczególnie pożądane przez kolekcjonerów, którzy w poszukiwaniu skarbów przemierzają niejednokrotnie setki, a nawet tysiące kilometrów. Do najcenniejszych antyków z pewnością zalicza się porcelana. Niezwykle piękna i delikatna, a jednocześnie rzadko spotykana, jest marzeniem każdego kolekcjonera. Nic więc dziwnego, że jej ceny czasem są niebywale wysokie. Najbardziej poszukiwana porcelana to ta, która przed laty gościła na królewskich dworach, w tym słynna porcelana Meissen.

Poza porcelaną ogromną popularnością cieszą się meble antyki. Komody, szafy, krzesła czy stoły wykonane przez utalentowanych rzemieślników często są zdobione ręcznie tworzonymi dekorami, intarsjami, rzeźbieniami czy złoceniami. Dzięki temu nie tylko oddają ducha epoki, w której powstały, ale same w sobie są dziełami sztuki. Najbardziej poszukiwane są meble antyki z czasów baroku, rokoko oraz klasycyzmu. Zainteresowanie nieustannie budzą też XIX-wieczne meble biedermeier czy empire.

Mówi się, że szczęśliwi czasu nie liczą. Za wyjątek można jednak uznać szczęśliwych kolekcjonerów, czyli tych, którzy mają wśród swoich skarbów czasomierze pochodzące sprzed wielu dekad. Stare zegary przyciągają nie tylko piękną estetyką, ale także precyzją wykonania. Za prawdziwe perełki uznawane są zarówno eleganckie modele stojące, jak i kunsztowne zegarki kieszonkowe.

Lustro antyk to kolejny najbardziej poszukiwany przedmiot kolekcjonerski. I chociaż zdarza się, że na tafli widać znaki upływającego czasu, to eleganckie, ozdobne ramy – często powlekane złotem, przyprawiają miłośników antyków o szybsze bicie serca.

Wśród antyków, których ceny czasem szokują, należy też wymienić stare monety oraz znaczki pocztowe. Co ciekawe, są one łatwiej dostępne niż królewska porcelana albo meble sprzed wieków, a ich kolekcjonowanie może być niezwykle pasjonujące. Najbardziej poszukiwane monety to te wykonane ze szlachetnych kruszców (złota i srebra) albo opowiadające wielowiekową historię. Przykładem mogą być denary Bolesława Chrobrego.

Z kolei najbardziej poszukiwane znaczki pocztowe to niekoniecznie te, które pochodzą z odległych czasów. W tym przypadku bardziej liczy się ich unikatowość. Egzemplarze drukowane w niewielkim nakładzie, a także te, do których wkradły się błędy, uzyskują obecnie naprawdę wysokie ceny. Warto dodać, że szczególnym zainteresowaniem filatelistów cieszą się znaczki pocztowe z Chin, Niemiec, Stanów Zjednoczonych czy Związku Radzieckiego.

Gdzie szukać antyków?

Kolekcjonujesz antyki albo masz zamiar rozpocząć przygodę z przedmiotami z duszą i podczas gdy inni zastanawiają się, gdzie sprzedać antyki, Ty szukasz miejsc, gdzie możesz je kupić? Wiesz pewnie, że jest ich całkiem dużo. Cennych staroci możesz poszukać także w Internecie. Ale uwaga! Przed dokonaniem transakcji upewnij się, czy masz do czynienia z rzetelnym sprzedawcą. Niestety bywa to bardzo trudne, dlatego zdecydowanie lepiej jest kupować antyki stacjonarnie – w domach aukcyjnych oraz na licytacjach. Jeśli jednak poszukujesz prawdziwych perełek w dobrej cenie, wybierz się na targi. Warszawskie Targi Antyków Bronisze to największa giełda w Polsce gromadząca ponad 70 wystawców z całej Polski. Domyślasz się zatem, że istnieje ogromna szansa, że znajdziesz na niej wyjątkowe starocie? Meble, bibeloty, numizmaty to tylko niektóre ze skarbów kryjących się na powierzchni ponad 3500 metrów kwadratowych.

W jakie antyki warto inwestować?

Na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Podpowiadamy jednak, że najlepiej jest inwestować w takie przedmioty, które nie są Ci zupełnie obce. Krótko mówiąc: o których masz wiedzę. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ocenić ich walory dekoracyjne czy historyczne. Celniej też zainwestujesz w antyki, których wartość będzie rosnąć w bardzo szybkim tempie.

To, w jakie antyki inwestować, zależy też od dostępnych środków, dlatego na początku możesz zawęzić dziedzinę poszukiwań. Przykładowo, jeśli interesują Cię numizmaty, znajdź informację o najbardziej poszukiwanych monetach 2 zł, a następnie postaraj się trafić na ich trop i dołączyć do swojej kolekcji. Zwróć uwagę na meble, szkło i porcelanę wykonywane ręcznie przez rzemieślników albo w znanych manufakturach. Twojej uwadze nie powinny też umknąć zegary i biżuteria, a także sztućce, lustra czy znaczki pocztowe.

Czas pędzi w zawrotnym tempie. Jest jednak sposób na to, aby go zatrzymać – w pięknych przedmiotach, które pozwalają przenieść się na chwilę do innej epoki. To właśnie jest najwspanialsze w antykach – rzeczach z duszą, które oprócz wartości inwestycyjnej dają mnóstwo radości nie tylko oczom, lecz również sercu.