Ciekawostki

Fabryka Romana Plewkiewicza

Platerowane sztućce produkowane przez Fabrykę Wyrobów Metalowych Posrebrzanych i Pozłacanych Roman Plewkiewicz & Co były szczytem elegancji w domach burżuazji na początku XX wieku.

Założona w 1886 roku Fabryka Wyrobów Metalowych Posrebrzanych i Pozłacanych Roman Plewkiewicz & Co przed I wojną światową oferowała swoje wyroby we własnym sklepie przy ulicy Długiej w Warszawie oraz w eleganckim magazynie Jaskólskiego, znajdującym się przy ulicy Wierzbno. Utrzymane w secesyjnym stylu, sztućce i naczynia Plewkiewicza odznaczały się charakterystycznym łączeniem plateru z barwionym szkłem oraz inkrustowanym metalem. Do dziś cenione przez znawców wyjątkowej zastawy stołowej, produkty Romana Plewkiewicza znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Secesji w Płocku.
 
Fabryka Romana Plewkiewicza powstała jako filia niemieckiej wytwórni Württembergische Metallwarenfabrik z Geislingen. Jej siedziba początkowo mieściła się na ulicy Leszno w Warszawie, a w 1893 roku przeniosła się na ulicę Czerniakowską. Przed rokiem 1890 zajmowała się przede wszystkim sprowadzaniem wyrobów metalowych z Niemiec i uszlachetnianiem ich wyglądu na miejscu. Właściciel jednak prowadził rozmowy dotyczące otwarcia ich produkcji w Warszawie. Na początku XX wieku stał się jednym z najbardziej cenionych producentów wyrobów metalowych, jednak po 1911 roku firma zaczęła chylić się ku upadkowi. W 1934 roku ogłosiła stan upadłości a fabryka na Czerniakowskiej została wydzierżawiona przez jej konkurencję Towarzystwo Akcyjne Norblin, Bracia Bracia Buch i T. Werner. Jej produkty jednak do dzisiaj pojawiają się w sprzedaży i cieszą oczy wielbicieli dawnego rzemiosła.