Ciekawostki

ILMENAU Graf von Henneberg

Porcelana z sygnaturą Ilmenau pochodzi z jednej z najstarszych firm założonych w Turyngii. Znana także pod nazwą Graf von Henneberg porcelana pochodzi bowiem z fabryki założonej już w 1777 roku. Koncesję na wytwarzanie porcelany w Ilmenau uzyskał założyciel zakładu - Christian Zacharias Gräbner, który

Porcelana z sygnaturą Ilmenau pochodzi z jednej z najstarszych firm założonych w Turyngii. Znana także pod nazwą Graf von Henneberg porcelana pochodzi bowiem z fabryki założonej już w 1777 roku. Koncesję na wytwarzanie porcelany w Ilmenau uzyskał założyciel zakładu - Christian Zacharias Gräbner, który jednak okazał się niezbyt dobrym zarządcą. Mimo wsparcia finansowego fabryki przez władcę Turyngii, księcia Carla Augusta von Sachsen-Weimar-Eisenacha, Gräbner szybko zadłużył zakład, który został zlicytowany w 1786 roku. Jego nowym zarządcą został Johann Gotthelf Greiner - właściciel manufaktury porcelany w Limbach.

Sygnatura, która umieszczana była na wyrobach fabryki porcelany - Ilmenau Graf von Henneberg, pochodzi od nazwy rodu Hennebergów, którzy w wiekach średniowiecznych panowali w Turyngii. W momencie założenia fabryki ród nie istniał jednak już od 150 lat.

Cechy charakterystyczne dla porcelany pochodzącej z Ilmenau zostały wykształcone już po objęciu dzierżawy fabryki w 1792 roku przez Christiana Nuna. Tradycyjne, bulwiaste w kształcie naczynia zdobione wzorami kwiatowymi i roślinnymi zostały zastąpione przez bardziej klasycystyczne formy. Na przełomie XIX i XX wieku fabryka produkowała także naczynia zdobione scenami z czasów antycznych, z motywami chrześcijańskimi lub portretami. Szeroki asortyment serwisów do podawania kawy, herbaty i dań obiadowych oraz innego rodzaju naczyń codziennego użytku był sprzedawany z powodzeniem w całej Europie, m.in. w Polsce, Holandii lub Rosji.