Dzisiaj z pewnością tego typu rzeźby były by zbyt kontrowersyjne. Kariatydy - czym były i kogo przedstawiały?
Dzisiaj z pewnością tego typu rzeźby były by zbyt kontrowersyjne. Kariatydy - czym były i kogo przedstawiały?
Kariatyda jest to rodzaj podpory architektonicznej, która przybiera postać kobiety dźwigającej lub podtrzymującej elementy architektoniczne budowli.
Najprościej mówiąc spełnia funkcje kolumny- oczywiście takiej połączonej z rzeźbą.
Niezwykle ciekawa jest etymologia samej nazwy i jej geneza. Sama nazwa kariatyda (karyatides) pochodzi z języka starogreckiego i oznacza dziewczyny ze wsi Karyai. Nazwa ta nawiązuje do historii kobiet sprzedanych w niewolę po zburzeniu wsi Karyai. Los ten spotkał mieszkańców wsi za sprzyjanie Persom w wojnie przeciw Grekom.
Kariatydy znane już był w architekturze starożytnej, ich wizerunek zdobił świątynie Posejdona i Ateny,
Co ciekawe, istniały także męskie odpowiedniki tych rzeźb- nazywały się atlant bądź atlas. Widzimy tutaj jasne nawiązanie do mitologii greckiej i tragicznej historii Atlasa podtrzymującego nieboskłon.
Kariatyda to figura chętnie wykorzystywana również w nowożytnej i współczesnej architekturze. Szczególnie jeśli mówimy o epokach renesansu czy oświecenia, które w bardzo dużym stopniu czerpały z dorobku świata antycznego.
Dobrym przykładem zastosowania tego rozwiązania jest paryski Luwr.
Istnieją także źródła mające swoje oparcie w mitologii greckiej, że kariatydy były kobietami zamienionymi w kolumny w ramach kary za nieposłuszeństwo bogom.
Obiektywnie trzeba przyznać, że na przestrzeni wieków stanowiły bardzo piękną ozdobą każdego budynku.