Ciekawostki

Mechanizmy do zegarów Gustaw Becker

Gustaw Becker otworzył własną zegarmistrzowską manufakturę w 1847 roku, w Świebodzicach na Dolnym Śląsku i szybko stał się jednym z najbardziej znanych i cenionych wytwórców wysokiej jakości zegarów. Produkował tak zwane wiedeńskie regulatory odważnikowe i wyjątkowo precyzyjne, jak na ten okres mechanizmy do zegarów. Gustaw Becker specjalizował się w produkcji egzemplarzy z jednym lub dwoma odważnikami, a do dużej rzadkości należą modele z trzema takimi elementami.

Zegary te szybko stały się popularne, a firma rozwijała się i powstawały nowe działy. Produkty stawały się coraz bardziej estetyczne, zaawansowane i trafiały do grona coraz zamożniejszych klientów. Jednak konkurencja nie spała, także tworząc mechanizmy do zegarów. Gustaw Becker musiał w latach 80. XIX wieku zmienić strategię. W ofercie pojawiły się zegary sprężynowe z wahadłem, tak zwane Ślązaki oraz wiele innych rodzajów. W tej formie produkcja trwała do lat 30. XX wieku, a fabryka zakończyła działalność tuż przed wybuchem II Wojny Światowej.

Obecnie mechanizmy do zegarów tego rodzaju są bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów oraz miłośników sztuki zegarmistrzowskiej. Zegary te nawet dzisiaj mogą stać się ozdobą niejednego gabinetu lub salonu. Są praktyczne, dokładne i pozwalają przypomnieć sobie o czasach, gdy o upływie godzin przypomniało miarowe tykanie zegara, a nie często drażniący szum elektronicznych urządzeń, od których tak się uzależniliśmy. Zegary te mają wartość historyczną, są jednocześnie funkcjonalne, praktyczne i piękne.