Ciekawostki

Porcelana Wałbrzyska

Mianem Porcelana Wałbrzyska przyjęło się określać produkty pochodzące z kilku wytwórni znajdujących się w Wałbrzychu. Tradycja wytwarzania porcelany sięga tam kilkuset lat. Pierwsza fabryka wyrobów kamionkowych Rauscha powstała w 1820 roku, a kilka lat później otworzona została fabryka porcelany Hayna. W 1831 roku Carl Krister po ich połączeniu stworzył Zakłady Porcelany Stołowej „Krzysztof”. Firma istnieje do dziś i produkuje wysokogatunkową porcelanę stołową przy użyciu najnowszych technologii.

Na przestrzeni lat w Wałbrzychu powstawało wiele wytwórni porcelany, niestety większość z nich uległa zniszczeniu, ogłosiła upadłość lub została zlikwidowana. Produkty pochodzące z tych fabryk, czyli tak zwana Porcelana Wałbrzyska, cieszą się dużym uznaniem i są eksportowane na największe rynki Europy i świata. Obecnie wyroby z Wałbrzycha trafiają do kolekcji koronowanych głów, np. szwedzkiej Księżniczki Wiktorii Bernadotty, czy też Księcia Jerzego, syna Księżnej Katarzyny i Księcia Williama.

Wyjątkowe walory estetyczne tej wysokogatunkowej porcelany dostrzegli także scenografowie filmowi, którzy często umieszczają w filmach produkty pochodzące z wałbrzyskich fabryk. Są one popularne zarówno wśród kolekcjonerów antyków, jak i miłośników wyjątkowych przedmiotów codziennego użytku, charakteryzujących się nowoczesnym wzornictwem oraz ponadprzeciętną jakością wykonania. Możliwe to jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, począwszy od etapu projektowania, a na produkcji kończąc.