Ciekawostki

Sygnatury fabryki Józefa Frageta, jak rozpoznać po nich rok produkcji platerowanych naczyń

Platerowane sztućce, naczynia stołowe oraz galanteria mają swoich zagorzałych miłośników, którzy w poszukiwaniu ciekawych egzemplarzy regularnie odwiedzają giełdy staroci i inne miejsca, w których zazwyczaj sprzedaje się tego rodzaju artykuły. Posrebrzane platery są bowiem niezwykle piękne i kunsztowne wykonane, a najpopularniejsze i najbardziej poszukiwane pochodzą z polskich fabryk.

Najsłynniejsze są te z warszawskich zakładów, których właścicielem był Józef Fraget. Charakteryzują się secesyjnym wzornictwem, bogatym w dekoracyjne ornamenty. Można je rozpoznać po charakterystycznych znakach, jakimi sygnowano wyroby powstające w tej manufakturze. Każda fabryka miała bowiem swoje oryginalne oznaczenia towarowe i numeryczne, które między innymi informowały o roku produkcji, jak również rodzaju zastosowanego do platerowania stopu, metody powlekania, a także ilości użytego szlachetnego kruszcu.

Oznaczenia towarowe platerowanych naczyń i sztućców

Platery, jakie produkowały warszawskie fabryki Frageta były niezwykle cenione za kunszt wykonania. Ich właściciel, Józef Fraget był niejednokrotnie nagradzany za swoje dokonania, a zamówienia na jego naczynia stołowe płynęły z całego świata.

Wszystkie wyroby firmy posiadały charakterystyczne sygnatury, po których można było rozpoznać ich producenta. Oznaczenia towarowe tej marki zmieniały się przez lata. Od 1824 do 1840 roku znakiem głównym był napis FRAGET A VARSOWIE DOUBLEE. Od 1840 roku zaczęto używać sygnatury wpisanej w okrąg, w którym znajdowała się nazwa firmy i jej lokalizacja oraz rok produkcji platery. Kolejne charakterystyczne zmiany w znaku towarowym firmy pozwalają przyporządkować konkretny produkt do daty jego wyprodukowania i dzięki temu bezbłędnie rozpoznać rok produkcji.