Ciekawostki

Włocławek - przemysł fajansowy i ceramiczny

Włocławek to miasto mieszczące się na Kujawach, nad Wisłą,  w centralnej Polsce. Choć miasto jest nieduże, to może poszczycić się wyjątkową historią.  Włocławek słynie szczególnie z przemysłu fajansowego i ceramicznego, który rozsławia miasto w całym kraju po dziś dzień.

Produkcja fajansu we Włocławku to już tradycja, która nie stałe wpisała się w historię miasta. Manufaktury Fajansu we Włocławku powstawały w mieście od roku 1873, gdy została założona pierwsza fabryka. Początkowo produkowane były talerze, misy, całe serwisy obiadowe i śniadaniowe oraz pojemniki kuchenne, jednak nieliczne z nich były ozdabiane. Te wzory jednak był tak piękne, że produkty zyskały rangę prawdziwych dzieł sztuki.


Działalność fabryki zawieszona została na okres II wojny światowej, natomiast wznowienie działalności przyniosło oszałamiający sukces. Manufaktury Fajansu we Włocławku stały się tak popularne, że wyroby określano jako "Włocławki". Zdobienia na fajansach stały się już powszechne, a niepowtarzalne wzory w różnych kolorach projektowane były przez plastyków. Dominowały takie kolory jak kobalt, brąz czy purpura.


W wyniku kryzysu gospodarki fabryka Fajansu została zamknięta w 1990 roku, a same fajanse powoli odchodziły w zapomnienie. Aż do 2002 roku, gdy wznowiono działalność fabryki, zatrudniając byłych, doświadczonych pracowników dawnej fabryki. Włocławki fajans znów przypomniał o sobie i swoim niecodziennym pięknie, a produkty wytwarzane dawniej, jak i dziś znowu zachwycają zarówno w kraju, jak i za granicą.