WMF (Württembergische Metallwarenfabrik) to niezwykle popularna w XIX i na początku XX wieku niemiecka wytwórnia domowych wytworów metalowych.
WMF (Württembergische Metallwarenfabrik) to niezwykle popularna w XIX i na początku XX wieku niemiecka wytwórnia domowych wytworów metalowych. Jej początki sięgają 1880 roku, kiedy na skutek fuzji dwóch fabryk: Daniela Strauba oraz braci Friedricha i Louisa Schweizera, stworzona została spółka nazwana Straub & Schweizer, a później nosząca nazwę Straub & Sohn.
Szybki rozwój niemieckiej firmy spowodował, że już u progu XX wieku należała ona do największych europejskich wytwórni dostarczających wyroby metalowe służące w gospodarstwach domowych, zdobione charakterystycznym logo strusia będącego herbem rodziny Straub.
Wyroby WMF tworzone były w stylu secesyjnym, dlatego odznaczają się wyjątkową urodą, szczególnie docenianą przez współczesnych koneserów antyków. Niemiecka firma skupiała się bowiem nie tylko na funkcjonalności produkowanych przez siebie przedmiotów, ale też stworzeniu własnego, wyróżniającego pośród innych producentów stylu, a także poszukiwaniu uniwersalnych proporcji piękna. Przy wytwórni działała więc pracownia sztuki, zatrudniająca artystów odpowiedzialnych za oryginalne i intrygujące projekty WMF.
Szybki rozwój i potęga WMF na rynku wyrobów metalowych na początku XX możliwe były również dzięki kolejnym przejęciom dokonywanym przez spółkę, m.in. fabryki Plewkiewicz & Co w 1886 roku czy firmy Albert Köhler „AK i CIE” z Wiednia w 1900. Dynamiczny wzrost WMF zahamowała I wojna światowa, na skutek której w 1914 roku zamknięte zostały wszystkie oddziały spółki, choć sama firma działa również współcześnie.