Styl eklektyczny jest jednym z bardziej cenionych przez zbieraczy i wielbicieli mebli antycznych. Odznaczają się one bowiem wyjątkową dekoracyjnością, wysoką jakością wykonania i bogactwem ornamentów.
Styl eklektyczny jest jednym z bardziej cenionych przez zbieraczy i wielbicieli mebli antycznych. Odznaczają się one bowiem wyjątkową dekoracyjnością, wysoką jakością wykonania i bogactwem ornamentów. Jak powinno wyglądać wnętrze w stylu eklektycznym i jakie meble można do niego dopasować?
Eklektyzm jako styl w meblarstwie rozwinął się głównie w Niemczech, Austro-Węgrzech i Rosji w latach 1850 -1910. Pod wpływem inspiracji stylem nazwanym we Francji stylem Ludwika Filipa, meble biedermeierowskie tworzone w tym czasie w Środkowej Europie zaczęły nabierać większej dekoracyjności. Zdobiono je bogatymi ornamentami, tworząc wyjątkowo reprezentacyjne przykłady stolarstwa w tego czasu.
Wnętrza eklektyczne wypełnione były meblami, których formy przestrzenne zaczęły dominować nad ich funkcją użytkową. Eklektyczne kredensy czy sekretarzyki zdobiono bogactwem ozdób snycerskich. Do najpopularniejszych używanych w tym stylu motywów należały m.in. elementy toczone, wazony, nakładki, rozbudowane szczyty mebli czy maski zwierząt. Dużo większe możliwości zdobnicze poszerzyło dodatkowo wprowadzenie w tym okresie maszyn parowych do obróbki drewna.
Współcześnie antyczne meble w stylu eklektycznym mogą być wykorzystane do aranżacji wnętrz stylizowanych na dawne epoki, jak dworki, pałacyki, restauracje czy sale weselne. Równie chętnie jednak wielbiciele antyków zestawiają je z typowo nowoczesnymi detalami, tworząc ciekawe i jedyne w swoim rodzaju wnętrza pełne estetycznych kontrapunktów, które z pewnością przyciągną uwagę odwiedzających gości.