Ciekawostki

Wytwórnia Galanterii Metalowej Andrzej TYBLEWSKI

Specyfiką polskiej kultury przez lata był rozbudowany rynek usług grawerskich, szczególnie szeroko rozwijający się w Warszawie, gdzie między 1922 a 1931 rokiem na ulicy Chłodnej 40 działała Pracownia Artystyczno-Cyzelerska - Wytwórnia Galanterii Metalowej założona przez Andrzeja Tyblewskiego. Andrzej Tyblewski - urodzony w 1882 - zmarły w 1945 roku, specjalizował się w tworzeniu między innymi koronatek oraz ryngrafów maryjnych.

Specyfiką polskiej kultury przez lata był rozbudowany rynek usług grawerskich, szczególnie szeroko rozwijający się w Warszawie, gdzie między 1922 a 1931 rokiem na ulicy Chłodnej 40 działała Pracownia Artystyczno-Cyzelerska - Wytwórnia Galanterii Metalowej założona przez Andrzeja Tyblewskiego. Andrzej Tyblewski - urodzony w 1882 - zmarły w 1945 roku, specjalizował się w tworzeniu między innymi koronatek oraz ryngrafów maryjnych. Główny okres działalności jego firmy to właśnie lata 20. XX wieku, kiedy Andrzej Tyblewski wykonał specjalne zamówienie, jakim były medaliki na koronację obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Wśród powstających w jego pracowni dzieł sztuki metalowej znajdowały się jednak także medaliony portretowe przedstawiające m.in. Stanisława Staszica, Ignacego Mościckiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, a także plakiety przedstawiające zabytki architektury polskiej.

Plakiety, medaliony, medaliki i ryngrafy tworzone przez Andrzeja Tyblewskiego w jego Pracowni Artystyczno-Cyzelerskiej - Wytwórni Galanterii Metalowej to współcześnie wyjątkowo cenione pamiątki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Charakteryzują się precyzją wykonania i bogactwem szczegółów, które mimo upływu lat potrafią zachwycić znawców galanterii metalowej i numizmatyki. Do dziś mogą być piękną ozdobą stylowego gabinetu, biblioteki czy salonu utrzymanych w klasycznym stylu oraz wyjątkową perłą w kolekcjach miłośników autorskiej przedwojennej sztuki.