Ciekawostki

Wytwórnia polskich sztućców platerowanych

Historia wytwórni cenionych polskich sztućców platerowanych sięga roku 1884, kiedy do Polski przybył francuski przedsiębiorca - Alfons Fraget, zachęcony ulgami oferowanymi przez władze carskie dla inwestorów zagranicznych.

To właśnie on i jego brat - Józef Fraget - otworzyli swój sklep w samym centrum Warszawy. Fabryka produkująca eleganckie sztućce szybko stała się jedną z najbardziej znanych w Imperium Rosyjskim, dostarczając swoje wyroby na dwór carski, szacha Persji czy władców bałkańskich. W 1997 roku firma przekształciła się w Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Platerowych Józef Fraget.
 
Swój sukces firma Frageta zawdzięczała inwestowaniu w innowacyjne techniki produkcyjne, m.in. opracowując własne stopy metali, jak biały metal nazywany bielnikiem oraz nikor, czyli stal nierdzewną. Współpracowała także z uznanymi rzeźbiarzami, jak Antoni Kurzawa czy Jan Kryński. Dobra passa Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Platerowanych Józefa Frageta trwała także po zakończeniu I wojny światowej. W latach 20. platery Frageta były sprzedawane w Bułgarii, Chinach, Persji, Grecji czy Rumunii. Własne sklepy Towarzystwo otworzyło także w Kairze, Aleksandrii i Meschedzie.
 
Czas sukcesów firmy Józefa Frageta zakończyła II wojna światowa, a zwłaszcza Powstanie Warszawskie, w którym jej zakłady zostały całkowicie zniszczone. Po wojnie władze państwa znacjonalizowały przedsiębiorstwo, łącząc je z konkurencyjnym przed wojną zakładem Henneberga i tworząc istniejącą do dziś markę HEFRA. Zabytkowe sztućce z fabryki Frageta są natomiast do dziś cennymi pamiątkami rodzinnymi lub poszukiwanymi akcesoriami na giełdach antyków.